PROJE DESTEKLİ YAYINLAR
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik
Proje Destekli Yayınlar

Proje Destekli Yayınlar (11)

Projemizde yer alan araştırmacı ve bursiyerlerimizin yanı sıra araştırmacılarımızın danışmanlığında yürütülen lisansüstü tez çalışmalarından üretilen kitap, makale ve diğer yayınlara buradan erieşbilirsiniz.

nuray kitapNURAY OKUMUŞ, TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNDE HAŞHAŞ EKİMİ KRİZİ (1968-1975) Kriz Yönetimi Açısından Bir İnceleme,  ANKARA: ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ YAYINLARI, 2020

SUNUŞ

FUAT AKSU*

Cumhuriyet döneminde Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin inişli çıkışlı olduğu görülür. Cumhuriyetin ilk yıllarında mesafeli bir ilişki söz konusudur çünkü Türkiye’deki kurucu liderler emperyalizme karşı yürüttükleri savaştan başarı ile bir ulus devlet oluştururken aynı zamanda dolaylı da olsa Amerika’nın uluslararası sisteme dayatmış olduğu Amerikan değerlerine karşı da bir mücadele içinde olmuşlardır. Bu karşıtlığın somut göstergesi ise Sevr Antlaşması ile Osmanlı Devleti’ne kabul ettirilmeye çalışılan ağır hükümler olmuştur.

Cite: Ayşe Küçük, "Non-State Actors in Turkish Foreign Policy Crises", in Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey: Conceptual, Theoretical and Practical Discussions, Fuat Aksu and Helin Sarı Ertem (Eds.), (Cambridge: Cambridge Scholars Publishing, 2017): 199-223.

 Download the Article / PDF

Non-State Actors in Turkish Foreign Policy Crises*

Ayşe Küçük

Introduction

         In international relations there are a few cases where the actions of non-state actors resulted in a foreign policy crisis.[1] Therefore, we have a limited number of crises where non-state actors became involved. However, the current bid of non-state actors to increase their impact and strength does not only result in a foreign policy crisis in which they become involved, but also sets the stage for them to become direct interlocut ors in these foreign policy crises. The Turkish Foreign Policy Crises (TFPC) Project fixed nine foreign policy crises in the history of Turkish foreign policy, where non-state actors had a particular impact.[2] 

AydınŞıhmantepe, Türk Dış Politikasında Bir Lider SÜLEYMAN DEMİREL:Dış Politika Kriz Davranışları Üzerine Bir Araştırma,

AydınŞıhmantepe, Türk Dış Politikasında Bir Lider SÜLEYMAN DEMİREL:Dış Politika Kriz Davranışları Üzerine Bir Araştırma, İstanbul: Cinius Yayınları, 2019.

ÖN SÖZ

Türkiye’nin 1960 sonrası siyasal yaşamı incelendiğinde birbirinden renkli kişilikler göze çarpar. Süleyman Demirel bu kişilikler içerisinde pek çok açıdan özgün bir yerde durmaktadır. 1960 askeri müdahalesi sonrasında asker-sivil, asker-asker, sivil-sivil çatışmasının yaratmış olduğu siyasi mücadele ortamında Süleyman Demirel olası rakipleri arasından sıyrılarak muhafazakâr-liberal sağ siyasi kanadın temsili görevini üstlenmiştir. Demokrat Parti geleneğinin yeni dönemdeki temsilcisi, “Amerika’nın desteklediği” genç ve dinamik, mühendis kafasına sahip, halktan biri olarak görülmüştür.

Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey Conceptual, Theoretical and Practical Discussions

Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey
Conceptual, Theoretical and Practical Discussions
 
Editor(s): Fuat Aksu, Helin Sarı Ertem
Contributors: Fuat Aksu, Helin Sarı Ertem, Aydın Şıhmantepe, Ümran Gürses, Süleyman Güder, Tuğçe Kafdağlı Koru, Zehra Gürsoy, Laçin İdil Öztığ, Gencer Özcan, Ayşe Küçük

  

Book Description

This collection explores foreign policy crises and the way the states/leaders deal with them. Being at the juncture of a highly sensitive political zone, consisting of the Middle East, Europe and Central Asia, the Republic of Turkey has been the subject of various foreign policy crises since its foundation. These political, military, economic or humanitarian crises were triggered either by the states themselves or by the NGOs and armed non-state actors.

CoalaWeb Traffic

Today290
Yesterday692
This week982
This month11636
Total1333137

Who Is Online

4
Online

20-10-20

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register