YÜKSEK LİSANS TEZLERİ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey Conceptual, Theoretical and Practical Discussions

 • Analysing Foreign Policy Crises in Turkey

  Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey
  Conceptual, Theoretical and Practical Discussions
   
  Editor(s): Fuat Aksu, Helin Sarı Ertem
  Contributors: Fuat Aksu, Helin Sarı Ertem, Aydın Şıhmantepe, Ümran Gürses, Süleyman Güder, Tuğçe Kafdağlı Koru, Zehra Gürsoy, Laçin İdil Öztığ, Gencer Özcan, Ayşe Küçük

    

  Book Description

  This collection explores foreign policy crises and the way the states/leaders deal with them. Being at the juncture of a highly sensitive political zone, consisting of the Middle East, Europe and Central Asia, the Republic of Turkey has been the subject of various foreign policy crises since its foundation. These political, military, economic or humanitarian crises were triggered either by the states themselves or by the NGOs and armed non-state actors.

  By examining literature in the field of foreign policy crises literature, this volume scrutinizes some of the most prominent Turkish foreign policy crises. Among these, there are protracted crises such as that of Cyprus and the Aegean Sea; a humanitarian one such as the 1989 migration of the Bulgarian Turks; an NGO-triggered crisis, such as the Mavi Marmara Confrontation; and an ongoing case such as the Syrian civil war. Looking at these crises from various aspects, the text sheds light on whether, or how, the reactions of the Turkish ruling elite change while trying to manage these crises. The book is a timely contribution to literature in the field of Politics and International Relations and will be useful to academics, diplomats and historians interested in foreign policy crises in general and Turkish foreign policy crises in particular.

  Hardback

  ISBN-13: 978-1-4438-5025-4 

  ISBN-10: 1-4438-5025-X

  Date of Publication: 01/04/2017 

  Pages / Size: 270 / A5

  Price: £61.99

  Read Reviews

   

  Örnek Bölüm-İndirmek için Tıklayınız...

  Yazan Cuma, 24 Mart 2017 19:40 in KİTAPLAR İlk yorumlayan olun! Okunma 1285 defa Devamını oku...

Türk Dış Politikasında Karar Alma ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

 • tfpcrises fuataksu

  Fuat Aksu, Türk Dış Politikasında Karar Alma ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi, İstanbul: Dış Politika ve Kriz İncelemeleri Yay., 2017

  Yayın Yılı : 1. Baskı, Ocak 2017
  Yayın Yeri : İstanbul
  Baskı Türü : E-kitap
  ISBN : 978-605-82965-0-3
  ISBN : 978-975-605-82965-8
   
  Proje Çalışmaları Çerçevesinde Hazırlanan E-kitaplara erişim için sitemize üye olarak kullanım kurallarını kabul etmeniz gerekir.
  Yayınlar/E-Kitaplar/
  Yazan Pazar, 08 Ocak 2017 08:15 in E-KİTAPLAR İlk yorumlayan olun! Okunma 1209 defa
 • Üyelik
Cumartesi, 15 Haziran 2013 07:40

Kriz Yönetimi Açısından Doğu Akdeniz Deniz Yetki Alanları Uyuşmazlığı Özel

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Projemizin Desteklediği Yüksek Lisans Tezlerinden Biri Daha Tamamlandı


Tuğçe Kafdağlı, "Kriz Yönetimi Açısından Doğu Akdeniz Deniz Yetki Alanları Uyuşmazlığı", Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2013.

ÖZ

KRİZ YÖNETİMİ AÇISINDAN DOĞU AKDENİZ DENİZ YETKİ ALANLARI UYUŞMAZLIĞI

Bu tez çalışmasında, Doğu Akdeniz Deniz Yetki Alanları Uyuşmazlığı kriz yönetimi bağlamında analiz edilecektir. GKRY 2001 yılından itibaren Doğu Akdeniz Deniz Yetki Alanları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Kıbrıs Adası etrafında MEB ilan etmiş; Mısır, Lübnan ve İsrail ile MEB Sınırlandırma Antlaşmaları imzalamıştır. 

İlan ettiği MEB’de Hidrokarbon Arama Ruhsat Sahaları ilan etmiş ve bunları ihaleye açmıştır. İhalelerin ilk sonucu olarak ABD merkezli Noble Enerji Şirketi 13. sahada ruhsat sahibi olmuş ve sondaj faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye, GKRY’nin fiili durum yaratmasını kıyı devlet olarak hak ve menfaatlerine zarar verdiğini ve Kıbrıs Sorununun çözüm sürecini de olumsuz etkileyeceği için kabul etmemektedir. 

Türkiye için karar alıcıların algılarına bağlı olarak bir kriz hali alan bu süreçte kriz yönetim stratejileri olarak önce zorlayıcı diplomasi stratejisi kullanılmıştır. Daha sonra değişen uluslararası konjonktür ile beraber misilleme ve zamana yayma stratejisi uygulamasına geçilmiştir.

Bu çalışma kriz yönetimi bağlamında Türkiye’nin önce zorlayıcı diplomasi uygulayıp sonra stratejisini daha yumuşa bir söyleme dayanan zamana yayma ve misillemeye kaymasındaki süreci ve nedenlerini açıklamaya çalışmaktadır. Bu bağlamda birinci bölümde kavramsal ve kuramsal kısıma yer verilecektir. Burada uluslararası ilişkiler teorisi olarak Neoklasik Realist çerçeve verilecek ve kriz ve karar almaya ilişkin bilgiler aktarılacaktır. Üçüncü bölümde Türk Dış Politikasında karar alıcıların neler olduğu ve Anayasa’da ya da kurucu yasalarda belirlenen dış politikaya ilişkin görev ve yetkilerine değinilerek Türk dış politikasında karar alma mekanizması hakkında bilgi verilecektir. Son bölümde ise Doğu Akdeniz Deniz Yetki Alanları Uyuşmazlığı’nın arka planı anlatılarak kriz yönetimi bağlamında analizi yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Doğu Akdeniz,Kıbrıs, Kriz, Kriz Yönetimi, Uyuşmazlık Çözümü, Dış Politika Krizi, Deniz Yetki Alanları.

 
 
 
 
Okunma 1991 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 17 Ağustos 2013 17:14

Yorum Ekle

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

CoalaWeb Traffic

Today985
Yesterday1297
This week985
This month33164
Total199032

Who Is Online

3
Online

18-01-22

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...