YÜKSEK LİSANS TEZLERİ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey Conceptual, Theoretical and Practical Discussions

 • Analysing Foreign Policy Crises in Turkey

  Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey
  Conceptual, Theoretical and Practical Discussions
   
  Editor(s): Fuat Aksu, Helin Sarı Ertem
  Contributors: Fuat Aksu, Helin Sarı Ertem, Aydın Şıhmantepe, Ümran Gürses, Süleyman Güder, Tuğçe Kafdağlı Koru, Zehra Gürsoy, Laçin İdil Öztığ, Gencer Özcan, Ayşe Küçük

    

  Book Description

  This collection explores foreign policy crises and the way the states/leaders deal with them. Being at the juncture of a highly sensitive political zone, consisting of the Middle East, Europe and Central Asia, the Republic of Turkey has been the subject of various foreign policy crises since its foundation. These political, military, economic or humanitarian crises were triggered either by the states themselves or by the NGOs and armed non-state actors.

  By examining literature in the field of foreign policy crises literature, this volume scrutinizes some of the most prominent Turkish foreign policy crises. Among these, there are protracted crises such as that of Cyprus and the Aegean Sea; a humanitarian one such as the 1989 migration of the Bulgarian Turks; an NGO-triggered crisis, such as the Mavi Marmara Confrontation; and an ongoing case such as the Syrian civil war. Looking at these crises from various aspects, the text sheds light on whether, or how, the reactions of the Turkish ruling elite change while trying to manage these crises. The book is a timely contribution to literature in the field of Politics and International Relations and will be useful to academics, diplomats and historians interested in foreign policy crises in general and Turkish foreign policy crises in particular.

  Hardback

  ISBN-13: 978-1-4438-5025-4 

  ISBN-10: 1-4438-5025-X

  Date of Publication: 01/04/2017 

  Pages / Size: 270 / A5

  Price: £61.99

  Read Reviews

   

  Örnek Bölüm-İndirmek için Tıklayınız...

  Yazan Cuma, 24 Mart 2017 19:40 in KİTAPLAR İlk yorumlayan olun! Okunma 1285 defa Devamını oku...

Türk Dış Politikasında Karar Alma ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

 • tfpcrises fuataksu

  Fuat Aksu, Türk Dış Politikasında Karar Alma ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi, İstanbul: Dış Politika ve Kriz İncelemeleri Yay., 2017

  Yayın Yılı : 1. Baskı, Ocak 2017
  Yayın Yeri : İstanbul
  Baskı Türü : E-kitap
  ISBN : 978-605-82965-0-3
  ISBN : 978-975-605-82965-8
   
  Proje Çalışmaları Çerçevesinde Hazırlanan E-kitaplara erişim için sitemize üye olarak kullanım kurallarını kabul etmeniz gerekir.
  Yayınlar/E-Kitaplar/
  Yazan Pazar, 08 Ocak 2017 08:15 in E-KİTAPLAR İlk yorumlayan olun! Okunma 1209 defa
 • Üyelik
Cumartesi, 15 Haziran 2013 07:41

Türkiye-Bulgaristan İlişkilerinde 1989 Krizi: Kriz Yönetimi Açısından Bir İnceleme Özel

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Projemizin Desteklediği Yüksek Lisans Tezlerinden Biri Daha Tamamlandı


Zehra Gürsoy, "Türkiye- Bulgaristan İlişkilerinde 1989 Krizi: Kriz Yönetimi Açısından Bir İnceleme", Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2013. 

ÖZ

TÜRKİYE-BULGARİSTAN İLİŞKİLERİNDE 1989 KRİZİ: KRİZ YÖNETİMİ AÇISINDAN BİR İNCELEME 
Bu tez çalışmasında, Türkiye ve Bulgaristan arasında 1984 ve 1989 yılları arasında yaşanan “göç krizi” incelenecektir. İkili ilişkiler 1984’ün sonlarına kadar iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde yürütülmektedir. Ancak Bulgaristan içindeki Türk azınlığı kendisine tehdit olarak algılamaktadır.1984’ün sonlarında bu tehdit algısına son vermek için de Bulgar yönetimi azınlığın asimilasyonuna yönelik eylemler gerçekleştirmiştir. Türkiye, soydaşları olarak kabul ettiği bu azınlığa karşı Bulgaristan’ın kendi lehine yaratmış olduğu fiili durum ihlaline son vermesini talep etmiştir. 
Bulgaristan yönetiminin istenen yönde bir tutum değişikliğine gitmemesi karar alıcıların tehdit algısının seviyesini yükselterek bir dış politika krizine yol açmıştır. Bir dış politika krizinde karar alıcılar hedef devletin eylemlerine göre karar almaya zorlanmaktadırlar. Bu kararların alınmasında karar alıcılar birtakım önceliklere sahip olmaktadırlar. Bu öncelikler onların hedef devletin yaratmış olduğu fiili durum ihlalini tehdit olarak algılamasından söz konusu krizin yönetilmesinde tercih edilecek araçların şekline kadar belirleyici olmaktadır. Bu önceliklerin belirlenmesinde karar alıcılar aktif bir rol oynamakla beraber ulusal/uluslararası kamuoyu, üçüncü aktörlerin davranışları, uluslararası sistem de kararların alınmasında karar alıcıları sınırlandıran ya da rahat hareket etme olanağı tanıyan faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Bu faktörleri göz önünde bulundurarak yapılacak olan bu çalışmada Bulgaristan ile yaşanan azınlık sorununun nasıl bir krize dönüştüğünü net bir şekilde görmek mümkün olacaktır. 
Diğer yandan krizler de çatışmalardan farklı ama yine de bir anlaşmazlık durumunu içerdikleri için uluslararası ilişkiler teorilerinin çatışmaya bakış açılarına yer verilecektir. Fakat öncelikle bu çalışma diğer uluslararası ilişkiler teorilerinden farklı olarak karar alıcıların algılamalarına, göreceli güç kavramına, ulusal faktörlere atıfta bulunan neoklasik realizm temeli üzerinden kurgulanacaktır.  Bu teorinin kullanımı ister istemez bir dış politika analizinin de yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu noktada karar alıcıların eylemlerinin hedef ülke ve üçüncü aktör üzerindeki etki ve tepkileri de bu çalışmada önemli bir yere sahiptir.
Krizler bir süreç içerisinde işlemekte olup karşılaşılan olayın niteliğine, tarafına, krizlerin ortaya çıktığı coğrafyaya göre farklı şekillerde ortaya çıkmakta ve farklı sonuçlar doğurmaktadırlar. Bu nedenle de bu çalışmada bir kriz tasnifi yapılması gereksinimi ortaya çıkmıştır.
Liderler kriz sürecinde, ulusal çıkarlarını asgari seviyede koruyarak ihtiyaçlarının karşılanmasını içeren kriz yönetiminin zorluklarıyla mücadele etmek durumundadırlar.  Bu mücadele sürecinde seçilecek olan strateji kaynakların ne derecede kullanılacağını da belirlemektedirler. Bu nedenle hedefi fiili durum ihlalinden caydıracak stratejinin benimsenmesi önemli olmaktadır. Benimsenen strateji krizleri yönetmede tek başına etkili olmayıp kriz yönetiminn başarısını etkileyen faktörler de bu çalışmada krizin ne kadar etkin bir şekilde yürütüldüğünü anlamak açısından dikkate değer olmaktadır.
Bu çalışmada, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin ‘kara leke’ olarak adlandırıldığı kriz sürecini karar alıcıların uygulamaları dâhilinde ele almak neden bir krizin ortaya çıktığını ve binlerce göçmenin mağduriyetine yol açtığını göstermesi açısından önemli olacaktır. 
Anahtar Kelimeler: Kriz Yönetimi, Dış Politika Krizleri, Uyuşmazlık Çözümü, 1989 Bulgaristan Göçü.
 
 
 
 
Okunma 2153 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 17 Ağustos 2013 17:18

Yorum Ekle

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

CoalaWeb Traffic

Today985
Yesterday1297
This week985
This month33164
Total199032

Who Is Online

3
Online

18-01-22

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...