TÜRK DIŞ POLİTİKASI Karar Alma Süreci Aktörler Listesi
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi
  • Üyelik
TÜRK DIŞ POLİTİKASI Karar Alma Süreci Aktörler Listesi

TÜRK DIŞ POLİTİKASI Karar Alma Süreci Aktörler Listesi (11)

Çarşamba, 17 Nisan 2013 18:51

Milli Güvenlik Kurulu Toplantı Dönemleri

Yazan

 

MİLLİ GÜVENLİK KURULU
  DÖNEM NUMARASI NUMARASI GÖREV SÜRESİ   MGK GENEL SEKRETERİ
  BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1933-1949  Dönemi "Yüksek Müdafaa Meclisi Umumi Katipliği" 1 9 Nisan 1938 28 Ağustos 1939 Tevfik ERDÖNMEZ
2 28 Ağustos 1939 13 Haziran 1940 Galip TÜRKER
3 13 Haziran 1940 21 Nisan 1941 M.Rasim AKTAĞUN
4 1 Nisan 1942 9 Ağustos 1942 Hüseyin Avni ÜLER
5 18 Mart 1943 1 Mayıs 1945 Mümtaz AKTAY
6 3 Mayıs 1945 14 Temmuz 1945 M.Rıfat MATARACI
7 28 Şubat 1946 10 Nisan 1946 Muzaffer ERGÜDER
8 10 Nisan 1946 14 Temmuz 1948 Fuat ERDEM
9 27 Eylül 1948 1 Temmuz 1949 Kurtcebe NOYAN
1949-1962 Dönemi "Milli Savunma Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği" 10 11 Temmuz 1949 28 Nisan 1950 Yümnü ÜRESİN
11 25 Mayıs 1950 6 Haziran 1950 Kurtcebe NOYAN
12 13 Haziran 1950 6 Eylül 1951 Mahmut BERKÖZ
13 4 Ekim 1951 5 Kasım 1952 İzzet AKSALUR
14 5 Kasım 1952 29 Eylül 1955 Nazmi ATAÇ
15 24 Ocak 1956 29 Ağustos 1956 Enver AKA
16 4 Eylül 1956 31 Temmuz 1959 Selahattin SELIŞIK
17 10 Eylül 1959 4 Ağustos 1960 Vedat GARAN
18 16 Eylül 1960 28 Kasım 1960 Celal ERİKAN
19 29 Kasım 1960 12 Şubat 1961 Mahmut DEMİRCİOĞLU
20 13 Şubat 1961 24 Eylül 1961 Tarık DEMİROĞLU
21 25 Eylül 1961 18 Ekim 1961 Nüzhet AKINCILAR
1962'den sonra ise "Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği" olarak isimlendirildiğini görüyoruz. 22 23 Kasım 1961 14 Ağustos 1962 M. Şevket OZAN
23 14 Ağustos 1962 11 Temmuz 1966 Refet ÜLGENALP
24 18 Temmuz 1966 30 Ağustos 1969 Kemalaetin GÖKAKIN
25 30 Ağustos 1969 30 Ağustos 1970 Haydar OLCAYNOYAN
26 28 Ağustos 1970 28 Ağustos 1972 Emin ALPKAYA
27 28 Ağustos 1972 30 Ağustos 1975 Nahit ÖZGÜR
28 24 Ağustos 1975 1 Ocak 1976 N. Kemal ERSUN
29 5 Ocak 1976 30 Ağustos 1977 Nurettin ERSİN
30 5 Eylül 1977 24 Ağustos 1978 Tahsin ŞAHİNKAYA
31 25 Ağustos 1978 8 Ağustos 1980 Arif AKDOĞANLAR
32 18 Ağustos 1980 8 Ekim 1980 Halil SÖZER
33 8 Ekim 1980 30 Ağustos 1981 Talat ÇETİNELİ
34 24 Ağustos 1981 30 Ağustos 1985 Halit Nusret TOROSLU 
35 19 Ağustos 1985 20 Ağustos 1986 Orhan KARABULUT
36 21 Ağustos 1986 30 Ağustos 1987 Hüsnü ÇELENKLER
37 26 Ağustos 1987 22 Ağustos 1988 İrfan TINAZ
38 22 Ağustos 1988 30 Ağustos 1990 Sabri YİRMİBEŞOĞLU
39 21 Ağustos 1990 30 Ağustos 1992 Nezihi ÇAKAR
40 21 Ağustos 1992 9 Ağustos 1993 Ahmet ÇÖREKÇİ
41 22 Ağustos 1993 17 Ağustos 1995 Doğan BAYAZIT
42 17 Ağustos 1995 27 Ağustos 1997 İlhan KILIÇ
43 27 Ağustos 1997 24 Ağustos 1999 Ergin CELASİN
44 27 Ağustos 1999 26 Ağustos 2001 Cumhur ASPARUK
45 26 Ağustos 2001 26 Ağustos 2003 Tuncer KILINÇ
46 26 Ağustos 2003 16 Ağustos 2004 Şükrü SARIIŞIK
47 1 Ekim 2004 16 Temmuz 2007 M. Yiğit ALPOGAN
48 1 Kasım 2007 25 Ocak 2010 Tahsin BURCUOĞLU
49 1 Nisan 2010 26 Nisan 2012 Serdar KILIÇ
50 27 Nisan 2012   Muammer TÜRKER
51      
52      

 

Salı, 16 Nisan 2013 19:17

Dışişleri Müsteşarları Listesi

Yazan

 

DIŞİŞLERİ MÜSTEŞARLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ DIŞİŞLER MÜSTEŞARI
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 25 Nisan 1920 3 Eylül 1923 Suat Bey [Davaz]
2 4 Eylül 1923 27 Şubat 1926 Tevfik Kamil Bey [Koperler]
3 27 Şubat 1926 22 Ağustos 1926 Ahmet Hikmet [Müftüoğlu]
4 22 Ağustos 1926 26 Ekim 1927 Ali Şevki [Berker]
5 1 Temmuz 1929 16 Ağustos 1943 Numan Fırat [Menemencioğlu]
6 16 Ağustos 1943 15 Ekim 1945 Cevat Açıkalın
7 15 Ekim 1945 25 Ağustos 1947 Feridun Cemal Erkin
8 25 Ağustos 1947 16 Temmuz 1949 Fuat Carım
9 16 Temmuz 1949 20 Şubat 1952 Faruk Zihni Akdur
10 20 Şubat 1952 26 Ağustos 1954 Cevat Açıkalın
11 26 Ağustos 1954 2 Nisan 1957 Muharrem Nuri Birgi
12 2 Nisan 1957 12 Mart 1960 Melih Esenbel
13 12 Mart 1960 30 Mayıs 1960 Selim Fuat Sarper
14 30 Mayıs 1960 16 Ağustos 1960 Zeki Kuneralp
15 16 Ağustos 1960 28 Mart 1963 Namık Yolga
16 28 Mart 1963 5 Ekim 1964 Fuat Bayramoğlu
17 5 Ekim 1964 10 Temmuz 1966 Ümit Haluk Bayülken
18 10 Temmuz 1966 4 Ağustos 1969 Zeki Kuneralp
19 4 Ağustos 1969 25 Nisan 1972 Orhan Eralp
20 25 Nisan 1972 11 Eylül 1974 İsmail Erez
21 11 Eylül 1974 6 Temmuz 1979 Şükrü Elekdağ
22 6 Temmuz 1979 27 Ağustos 1980 Özdemir Yiğit
24 27 Ağustos 1980 2 Eylül 1982 Kamuran Gürün
25 2 Eylül 1982 18 Ocak 1985 Ercüment Yavuzalp
26 18 Ocak 1985  Ocak 1987 Nezdet Tezel
27  Ocak 1987  Temmuz 1989 Nüzhet Kandemir
28  Temmuz 1989  Haziran 1991 Tugay Özçeri
29  Haziran 1991  Mayıs 1995 Özdem Sanberk
30  Temmuz 1995  Ekim 1997 Onur Öymen
31  Kasım 1997  Mart 2000 Korkmaz Haktanır
32  Mart 2000  Eylül 2001 Faruk Loğoğlu
33  1 Ekim 2001 28 Kasım 2004 Uğur Ziyal
34 1 Aralık 2004 15 Aralık 2006 Ali Tuygan
35 15 Aralık 2006 25 Ağustos 2009 Ertuğrul Apakan
36 25 Ağustos 2009   Feridun Sinirlioğlu
37      
38      

 

Çarşamba, 17 Nisan 2013 19:05

Hava Kuvvetleri Komutanları

Yazan

 

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ HV.K.K
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 4 Şubat 1944 7 Haziran 1950 M.Zeki DOĞAN
2 12 Haziran 1950 20 Nisan 1953 Muzaffer GÖKSENİN
3 21 Nisan 1953 23 Eylül 1957 Fevzi UÇANER
4 17 Ekim 1957 1 Mayıs 1959 H. Suphi GÖKER
5 1 Mayıs 1959 27 Mayıs 1960 Tekin ARIBURUN
6 27 Mayıs 1960 4 Ağustos 1960 İhsan ORGUN
7 4 Ağustos 1960 1 Haziran 1961 İrfan TANSEL
8 1 Haziran 1961 19 Haziran 1961 Süleyman TULGAN
9 19 Haziran 1961 16 Ağustos 1968 İrfan TANSEL
10 18 Ağustos 1968 29 Ağustos 1969 Reşat MATER
11 29 Ağustos 1969 25 Ağustos 1973 Muhsin BATUR
12 25 Ağustos 1973 5 Mart 1976 Emin ALPKAYA
13 24 Nisan 1976 23 Temmuz 1976 Cemil ENGİN
14 23 Temmuz 1976 21 Ağustos 1978 Ethem R. AYAN
15 21 Ağustos 1978 6 Aralık 1983 Tahsin ŞAHİNKAYA
16 6 Aralık 1983 22 Ağustos 1986  Halil SÖZER
17 22 Ağustos 1986   22 Ağustos 1988 Cemil ÇUHA
18 22 Ağustos 1988 20 Ağustos 1990 Safter NECİOĞLU
19 20 Ağustos 1990  20 Ağustos 1992 Siyami TAŞTAN
20 20 Ağustos 1992  18 Ağustos 1995 HALİS BURHAN
21 18 Ağustos 1995 28 Ağustos 1997 Ahmet ÇÖREKÇİ
22 28 Ağustos 1997 25 Ağustos 1999 İlhan KILIÇ
23 25 Ağustos 1999  23 Ağustos 2001  Ergin CELASİN
24  23 Ağustos 2001  27 Ağustos 2003 Cumhur ASPARUK
25 27 Ağustos 2003 25 Ağustos 2005 H.İbrahim FIRTINA
26 25 Ağustos 2005 23 Ağustos 2007 Faruk CÖMERT
27 23 Ağustos 2007 25 Ağustos 2009 Aydoğan BABAOĞLU
28  25 Ağustos 2009 29 Temmuz 2011 Hasan AKSAY
29 4 Ağustos 2011   Mehmet ERTEN
30      
31      

 

Sayfa 1 / 3

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...